Koralína

25. března 2013 v 16:13 | E. |  Recenze knihy

Koralína

autor : Neil Richard Gaiman - narozen 10.listopadu 1960

Obsah knihy a informace o knize podle mě:Koralína je fantasy novela z roku 2002.

Toto dílo je o dívce jménem Koralína a o světě za tajnými dveřmi. Autor tímto dílem sděluje že máme přijmout to co máme a milovat to a být za to vděční.

Tento příběh se odehrává v dnešním světě, tedy na začátku 21.století, mimo město, není uvedeno kde přesně.
Prostředí je v knize zachyceno podrobně. Je skutečné i nereálné. Jde o to kde se Koralína zrovna nachází.

Kniha je o velmi zvláštní jedenáctileté dívce jménem Koralína Jonesová která nemá ráda když jí lidé osloví Karolína. Příběh začíná jednoho dne o letních prázdninách, kdy se Koralína s rodiči zrovna přestěhovala do starého domu ve stylu královny Anny, který byl rozdělen do čtyř bytů. Mezi ostatní nájemníky patří slečna Spinková a slečna Forciblová které jsou bývalé herečky, Pan Bobinský, který má myší cirkus a byt vedle bytu kde bydlí Koralína je prázdný. Jednoho deštivého dne se Koralína nudí, rodiče pracují na počítači a nevšímají si jí. Tak se rozhodne že prozkoumá byt. Píše seznam kolik je v bytě oken, dvěří, modrých věcí a kde je kotel. V salónu se starým nábytkem po její babičce objeví malé zamčené dveře, ale když je maminka odemkne, je za nimi jen cihlová zeď, kterou byl dům kdysi rozdělen na menší byty. Když jde navštívit své sousedy, pan Bobinský jí má vzkázat od svých myší: "Nechoď těmi dveřmi". Poté co odejde, má namířeno ke slečně Spinkové a slečně Forciblové. Koralína pije čaj a slečna Forciblová jí nabídne že jí bude číst budoucnost z čajových lístků. "Hrozí ti velké nebezpečí". Řekne slečna a dají Koralíně kamínek s dírou uprostřed, který jí pomůže a ochrání.

http://files.knihyprovsechny.webnode.cz/system_preview_detail_200000003-ccb46cdae2/koralina.jpg

Navzdory těmto varováním se Koralína rozhodne odemknout dveře když je doma sama. Místo zdi je za dveřmi dlouhá chodba která vede do bytu na druhé straně a vypadá téměř stejně jako ten jejich. Bydlí zde její druhá matka a druhý otec, kteří jsou repliky jejích skutečných rodičů. Místo očí mají ale velké černé knoflíky. V tomto "světě" se zdá Koralíně všechno lepší. Rodiče si s ní hrají, matka vaří samé dobroty, v jejím pokoji jsou živé hračky které mluví, chodí i létají. Zdejší slečna Spinková a Forciblová nepřetržitě hrají představení ve svém bytě. Koralína zde najde černou kočku která se prochází kolem domu i v reálném světě. Tato kočka dokáže mluvit ale není žádná replika. Také přišla tajnou chodbou za dveřmi aby varovala Koralínu před nebezpečím. Ta o tom ale nechce ani slyšet a kočce dál nevěnuje pozornost. Druhá matka nabídne Koralíně že zde může zůstat věčně ale musí jí knoflíky všít do očí. To Koralínu vyděsí a uteče zpět dveřmi domů díky čemuž je druhá matka zklamaná. Po návratu domů ale Koralína zjistí že své rodiče nemůže nikde najít. Naštěstí se objeví černá kočka která jí zavede do chodby k velkému zrcadlu kde v něm Koralína spatří své rodiče kteří se klepou zimou a její maminka napíše na sklo "Pomoz nám" a zmizí. Z toho vyvozuje Koralína že je unesla druhá matka. Ačkoliv se bojí, jde zpátky do jiného světa aby se postavila druhé matce a zachránila své rodiče. Když kočka opět začne mluvit, poradí Koralíně aby jí vyzvala ke hře, jelikož miluje výzvy. Druhá matka se snaží Koralínu přesvědčit aby zde zůstala ale když odmítne, je uzamčena za zrcadlem za trest. Objeví tu duchy tří dětí, které druhá matka unesla před spoustou let. Ve skutečném světě nebyly šťastné tak si nechaly všít do očí knoflíky aby mohly zůstat. Prý se s každým začala druhá matka nudit, snědla jejich těla a jejich duchy dala stranou. Děti Koralínu prosí aby našla jejich duše které druhá matka ukryla aby nemohly odejít (zemřít). Když druhá matka Koralínuvytáhne ze zrcadla, navrhne jí Koralína hru ve které musí najít duše dětských duchů a své pravé rodiče. Pokud Koralína vyhraje, může s rodiči odejít a děti budou svobodné a mohou dostát svého klidu. Pokud nevyhraje, zůstane tu navždy, dovolí druhé matce aby jí
měla ráda a dokonce jí může přišít knoflíky do očí. Druhá matka nadšeně souhlasí. Když Koralína najde všechny tři duše jde za druhou matkou do salónku. Děti jí ale varují že i když vyhraje, nebude jí druhá matka chtít pustit. Koralína už ví že její rodiče jsou ve sněhové kouli na poličce nad krbem. Ovšem musí přesvědčit druhou matku aby odemkla dveře do skutečného světa. A tak druhé matce řekne že ví že její skuteční rodiče jsou jistě za těmi dveřmi. Když je druhá matka odemkne, usměje se a jde směrem ke Koralíně. Ta popadne černou kočku, která byla u ní v tašce schovaná a hodí jí přímo na obličej druhé matky. Vezmě sněhovou kouli a běží do chodby za dveřmi a snaží se dveře zavřít. Kočka je už s ní a tak jí pomůže. Ovšem druhá matka měla v chodbě strčenou svou pravou ruku která tam teď jen tak ležela. Koralína je zpět ve svém domě a jsou tu i rodiče kteří si na nic z toho nevzpomínají. Tu noc má Koralína sen o těch dětech kteří přejdou k posmrtnému životu. Varují jí ale, že její úkol není u konce. Ruka druhé matky je v jejím světě a chce Koralíně ukrást klíč ode dveří které spojují dva světy. Té se ale podaří dostat ruku do velmi hluboké studny kterou uzavře. Vrátí se domu jako vítěz nad vlastním štěstím a je velmi ráda za to co máa. A co se stalo s černou kočkou? Stal se z ní domácí mazlíček a její panička je Koralína Jonesová.

Kniha je vyprávěna er-formou.

Kompozice textu je chronologická.

Zajímavosti: Tato kniha byla v roce 2009 zfilmována. Filmové zpracování je opravdu zajímavé. Poprvé v historii kinematografie režisér Henry Selick zkombinoval metodu tradiční stop-motion animace a stereoskopického 3-D. Tento film byl dokonce nominován na Oscara za nejlepší animovaný film.

Vlastní hodnocení: Tato kniha mě nadchla, vtáhla mě do děje a měla jsem pocit že tento příběh prožívám s ostatními postavami. Když porovnám knihu s filmem jsou tu detaily které nejsou ve filmu a v knize jsou a naopak. Kniha má strašidelný a temný podtón a přitom je příjemná. Rozhodně jí všem vřele doporučuji. Je to kniha kterou začnete číst a nebudete ji chtít odložit.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Domush Domush | Web | 25. března 2013 v 19:01 | Reagovat

Knížka vypadá opravdu dobře:) podívám se po ní v knihovně:)

2 Martinka. Martinka. | Web | 25. března 2013 v 22:03 | Reagovat

už dlouho si ji chci přečíst,ale ještě nebyl čas.:P snad někdy.;)

3 dee' dee' | Web | 26. března 2013 v 15:50 | Reagovat

knihu sem nečetla, ale viděla jsem film, myslím že bych si ty její rodiče za tě+mi dveřmi jen v knížce když bych to četla nedokázala představit:)

4 Adele. ▲ Adele. ▲ | Web | 27. března 2013 v 15:52 | Reagovat

Viděla jsme film, ale knihu jsme nečetla. Ten film mám hrozně ráda, knížka by mohla být ještě lepší^^
hezká recenze i blog!)
(komentář prosím oplať na http://onlyperfect.blog.cz/) dík*

5 Pagess Pagess | Web | 27. března 2013 v 21:00 | Reagovat

ahoj :) beru tě do AFFS! tak si m ězapiš :)

6 Chloé Chloé | Web | 27. března 2013 v 22:00 | Reagovat

:) Tak knižku nepoznám, ale celkom ma aj zaujala! ;-)

7 Inny Emilly Inny Emilly | Web | 28. března 2013 v 9:44 | Reagovat

já viděla film

8 Jacqueline Jacqueline | Web | 28. března 2013 v 17:45 | Reagovat

knížku jsem ještě nečetla,ale film jsem viděla:)

9 Terrie Terrie | Web | 6. dubna 2013 v 8:51 | Reagovat

Viděla jsem film, ale knížku jsem nikdy nečetla. Tu si seženu a přečtu si ji baví mě porovnávat film s knížkou. Jinak film byl naprosto parádní ;) Ten děj je vážně skvěle vymyšlený a to zpracování je luxusní.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama..


This blog was created on 14.3.2013.