Duben 2013

Pálení čarodějnic

30. dubna 2013 v 16:54 | E. |  Encyklopedie
Když se řekne 30. duben, každý se hned začne těšit na večerní rejdění a na volno druhý den. Málokdo už ale ví, že takzvané "pálení čarodějnic" je původem pohanský svátek, který přešel na lidový zvyk a tradici českých vesnic.

Filipojakubská noc je nocí, kdy prý zlé síly dokázaly vládnout ještě větší magickou silou než jindy. Přisuzuje se to úplňku, který v tomto období vychází.
Právě za jasné noci se totiž prý slétaly čarodějnice celého světa. Kdo se chtěl vyhnout setkání s touto nečistou osobou, měl mít u sebe květ z kapradí, svěcenou křídu a řadu dalších předmětů. Protože lidé opravdu věřili, že jim v noci před svatým Filipem a Jakubem nad hlavami poletují čarodějnice na košťatech, začali této noci říkat noc čarodějnic.

Slet čarodějnic

Čarodějnice se před sabatem, tedy nočním shromážděním čarodějnic, které je vedeno samotným ďáblem, potíraly magickými mastmi, aby dokázaly na svých košťatech vzlétnout. Sabat se konal nejčastěji o úplňku přesně o půlnoci, kdy byla Valpuržina noc, též nazývána také jako Filipojakubská noc. Čarodějnice se scházely na horách, skalách nebo pustých místech. Na setkání se často měnily v různá zvířata, například v kozla, vlka, černou kočku nebo mouchu.
Posláním sabatu bylo představit ďáblovi, který setkání předsedal v podobě polokozla-poločlověka, poslání každé čarodějnice, dát jim nové úkoly, představit novou členku a udělat s ní případně vstupní rituál. Na sletu všechny účastnice tancovaly, zpívaly, někdy i nahé, skákaly přes oheň i do něj nebo i rituálně obětovaly.
Ilustrace sletu čarodějnic na Filipojakubskou noc

Na ochranu před čarodějnicemi se provádělo mnoho praktik, například se stavení kropilo svěcenou vodou, před vrata se zapichovaly pruty a pichlavé trní, pod drn se dávalo vejce apod. V Německu především praktikovali pálení ohně na vyvýšených místech, z čehož se postupem času stalo pálení čarodějnic, kdy mladíci zapalovali košťata a vyhazovali je do výšky.
Nejhorší období bylo samozřejmě v době Filipojakubské noci, kdy se musela chránit úroda a dobytek. Čarodějnice totiž při svém přeletu na sraz očarovávaly prosté vesničany, kteří pak chodili po polích a plundrovali vše, co si poctivě zaseli. Proto se v ten den začaly pořádat ohně, kdy se pálily právě čarodějnice.

Mají i vlastní zákoník

30. duben je přitom také oslavou začínajícího jara, na některých místech se dokonce staví májka jako symbol přicházejícího května. Oslavy se konaly přesně o úplňku, mezi jarní rovnodenností a letním slunovratem.
Proto začali lidé zároveň věřit, že se v ten samý den slétají čarodějnice. 30. duben se na základě tolika důvodů stal pohanským svátkem, který se má, jak jinak, slavit každoročně. Podobný svátek "pálení čarodějnic" jako v České republice se také slaví na Slovensku, ve Velké Británii, Švédsku, Polsku, Finsku a Německu.

K tomuto nevšednímu svátku vzniká také řada spolků, klubů, které si říkají čarodějnice a tradičně pořádají srazy. Členkou se však může stát pouze zástupkyně "rodu Homo megeres obludus," osoba odporného exempláře tak otřesného a smrdutého vzhledu, že se jí štítí i hadi a štíři. Každý takový spolek má také svůj takzvaný bezpečností řád, zákon, kde je přesně vymezeno, jak se taková čarodějnice na sletu má chovat.

Federace čarodějnic České republiky uveřejnila Vyhlášku o bezpečnosti létání na koštěti, kde se například píše
v "Článku 1 základního ustanovení § 4) Létání se povoluje pouze v podroušeném stavu s minimálním obsahem mandragory v krvi 0.89417 promile," nebo v "Článku 6 o létání za snížené viditelnosti § 1) Koště musí být: a) na přídi osvětleno černou kočkou svítící zelenýma očima, b) na zádi musí mít koště odrazku obecně šišatého tvaru." (www.ceske-tradice.cz)

Pravda o dnu narození

21. dubna 2013 v 17:04 | E. |  Tajemno
Na tvou osobnost má vliv nejen přesné datum narození, ale i ten den v týdnu! Tak co, víš kdy přesně ses narodila?

Pondělí, úterý, středa... až neděle. Nevidíš na tom nic zvláštního? Jedná se podle tebe jen o sedm dní v týdnu, které se stejně pořád dokola opakují? To se teda pleteš. Ke každém dni totiž patří i jedna planeta, která ti už od narození vysílá specifickou energii, a ta dost zásadně ovlivňuje celý tvůj život! Zjisti, jaký den v týdnu ses narodila a dozvíš se i něco dost zajímavého o sobě!
Pondělí
Tvoje planeta: Měsíc
Zastupuje... city a ženskost. Jsi hodně citlivá, kreativní a empatická. Ráda se rozhoduješ podle toho, co ti našeptává tvůj vnitřní hlas. Přitahuje tě všechno nadpřirozené, magické a rozumem nepochopitelné... Když se necítíš psychicky dobře, utíkáš do světa snů a fantazie.
Tvoje barvy: Bílá a stříbrná
Tip: Žij víc v realitě!

Tumblr_liokv08yug1qe0edio1_500_large
Úterý
Tvoje planeta: Mars
Zastupuje... sílu a odvahu. Máš pevnou vůli, jsi ctižádostivá a v kolektivu se dokážeš dobře prosadit. Číší z tebe pozitivní energie a zdravé sebevědomí. K problémům se stavíš čelem, což je fajn.
Tvoje barvy: Červená, černá
Tip: Nejednej tak prudce. Buď zdrženlivější...
Středa
Tvoje planeta: Merkur
Zastupuje... komunikaci a intelikent. Jsi hodně chytrá, pohotová a bystrá. Máš geniální pozorovací schopnosti, takže ti jen tak něco neunikne. Tvou silnou stránkou je i diplomacie. Umíš skvěle vycházet s lidmi.
Tvoje barvy: Žlutá, oranžová
Tip: Pracuj na koncentraci. Občas působíš dost roztěkaně.

Tumblr_lt55vbucfn1qf7t1lo1_500_large
Čtvrtek
Tvoje planeta: Jupiter
Zastupuje... štěstí a blahobyt. Patříš k silným osobnostem, které se nenechají snadno vyvést z míry. Jsi klidná, spokojená a s každým to myslíš dobře. Umíš si užívat všech krásných věcí, které ti život přináší. Tvoji kamarádi tě často žádají o radu.
Tvoje barvy: Modrá, tyrkysově zelená
Tip: Máš sklony k pohodlnosti. Buď akčnější!
Pátek
Tvoje planeta: Venuše
Zastupuje... lásku a krásu. Působíš romanticky, smyslně a často se do někoho zamilováváš. Něžnosti jsou pro tebe ve vztahu hodně důležité. Dbáš o svůj zevnějšek. Vzhledu si všímáš i na ostatních.
Tvoje barvy: Růžová a zelená
Tip: Někdy působíš povrchně. Dbej i na tu vnitřní krásu!
Sobota
Tvoje planeta: Saturn
Zastupuje... koncentraci a klid. Jsi trpělivá a taky trochu introvert. Když ti o něco jde, chováš se zodpovědně a disciplinovaně. Hodně o všem přemýšlíš. Snažíš se být spravedlivá. Nesnášíš povrchní jednání a aroganci.
Tvoje barva: Černá a bílá
Tip: Občas působíš až moc vážně. Víc se směj!

Tumblr_mk6hj1qsbj1r0i9t4o1_500_large
Neděle
Tvoje planeta: Slunce
Zastupuje... teplo a životní sílu. Srší z tebe elán a vitalita. Ke všemu se stavíš optimisticky. Bručouny a zapřísáhlé negativce vyloženě nesnášíš. Víš co chceš a umíš si to prosadit - ale ve vší slušnosti, nikdy nejdeš ,,přes mrtvoly˝!
Tvoje barvy: Žlutá a zlatá
Tip: Buď skromnější. Někdy působíš afektovaně.

My a rodiče: Výběr školy - tvoje nebo jejich rozhodnutí?

20. dubna 2013 v 12:33 | E. |  Tvůj svět

Přihlášky na střední i na vysoké školy už jsou poslané, přijímačky na spadnutí. Kam se vydáš po základce nebo po střední ty? A po pravdě - byla to tvá volba, nebo o tvé budoucnosti rozhodují spíše rodiče?
Vědět v patnácti, když opouštíš základku, nebo čerstvě plnoletá, když odcházíš od maturity, co chceš v životě dělat, je dost složité. Možná máš nějaké oblíbené předměty, zájmy, preference. Jenže co když se za pár let změní?

Zvolit si obor, který půjdeš studovat, a který ti v budoucnu otevře možnosti v profesním životě, by proto mělo být zodpovědné a promyšlené. Rodiče ti v tomto určitě rádi podají pomocnou ruku. Jenže někdy může připomínat spíš pevně sevřenou pěst.
Konflikty mohou nastat zejména tehdy, když si svou budoucnost vysníváš poněkud růžově a lehkovážně a uvažuješ třeba o umělecké kariéře. Většina rodičů víc než mimořádný talent svých potomků vnímá to, že umělecká kariéra je hodně nejistá a přednost by dali něčemu racionálnějšímu.

Tímto samozřejmě neodsuzujeme umělecké obory. I ty ti mohou pomoci k úspěchu a bohatství. A naopak pohořet můžeš i s ekonomickým vzděláním, pokud je absolventů víc, než trh dokáže pojmout.

Studentka

Než začneš dobře míněné rady rodičů i je odsuzovat za to, že nerespektují tvůj názor a rozhodují za tebe, zkus si sama kriticky prověřit obor, který bys chtěla studovat.

1. Získáš tam přínosné znalosti a zkušenosti, které budeš schopna uplatnit v praxi?

2. Posune tě studium někam dál, nebo by pro šanci na uplatnění v oboru bylo lepší něco jiného - například praxe, studium jazyků, zkušenosti ze zahraničí apod.?

3. Vyžaduje-li obor, který chceš studovat, mimořádné nadání, schopnosti nebo talent, máš je skutečně? Dokážeš si třeba zapamatovat důležité právní předpisy, pokud chceš jít na práva? Jsi dost trpělivá, abys mohla dělat například zdravotní sestru? Je potřeba uvažovat racionálně a přiznat si své meze a slabiny.
4. Má tvůj obor smysl? Nacházejí absolventi uplatnění? Jsou dobře placení a společností respektovaní? Pokud ne - vadí ti to?
5. Má škola, na kterou chceš jít, dobré výsledky a renomé?
6. Jak moc náročné bude tvé studium? Dokážeš ho ty nebo tvá rodina finančně utáhnout? Slučuje se s tvými dalšími plány - třeba se svatbou, dítětem apod.?
Budoucnost by ti neměli diktovat rodiče, ale ty bys neměla jejich rady ignorovat. Zkuste dojít kompromisu. Vyslechni je, ale snaž se jim vysvětlit i svá stanoviska. Jde přeci o tvou budoucnost.
Pokud jste kvůli volbě školy ve sporu, zvažte všechny pro a proti. Případně stanovte určité podmínky - třeba co pro to budeš muset udělat (v čem se zlepšit, co se doučit, čeho se vzdát apod.).

Máš s tím vlastní zkušenost? Tvé názory mohou být pro ostatní čtenářky přínosné a cenné.

Jak sis vybrala školu?
Co na to rodiče?
Jak jste našli kompromis?
Pokud jste k němu nedošli, co hodláš dělat?
Záleží ti na tvé budoucnosti? Víš, co chceš?

Krásná.cz

Jak si správně lakovat nehty?

20. dubna 2013 v 11:07 | E. |  Móda&Trendy

1. Začni s čistými nehty, ujisti se že na nich není jiný lak
2. Nanes základní nátěr (podkladový lak), tím zabráníš znečištění a zasekávání. Nech zaschnout.
3. Nanes kapku laku do centra nehtu kousek nad začátek pokožky.
4. Opatrně naneste dolů směrem k pokožce, zanechejte pouze malou mezírku.
5. Nyní štětečkem jeďte nahorů a vytvořte lajnu až do konce nehtu.
6. Vraťte se na základnu a udělejte "zatáčku" ke straně nehtu.
7. Štětečkem jeďte až ke konci nehtu.
8. Zopakujte krok 6. akorát na druhé straně.
9. Zopakujte krok 7. akorát na druhé straně nehtu.
10. Aplikujte vrchní, krycí vrstvu, která dodá laku lesk.

Jak se zbavit strachu

16. dubna 2013 v 18:03 | E. |  Tvůj svět
9077_517871241587508_813250868_n_large
Líbí se mi úžasná definice popisující, co vlastně strach je. Tato definice vychází z názvu slova STRACH (v anglickém jazyce: FEAR). Někdo, a kdybyste mě teď zabili, nevím kdo, uvedl, že slovo FEAR je akronymem pro čtyři slova. False Evidence that Appears Real - řekněme tedy Falešný Důkaz, který se Zdá být Pravdivý.
Co tato zkratka tedy znamená skutečně? Že máme důkaz, který nám dává vědět, že strach z něčeho máme. Že máme uvnitř nás něco, co nám říká, že je důvod se něčeho bát. Takovýmto důkazem bývá: vnitřní pocit, který nás nutí jednat podmíněně, nebo jsou to obrázky, a reference, které se nějakým způsobem - vizuálně či auditorně přehrávají v naší hlavě - mnohdy dokonce aniž by je naše vědomá mysl dokázala zachytit a rozeznat.
Jednoduše se jedná pouze o to, že STRACH jako takový je jen něco uvnitř nás, co nám projevuje lásku a snaží se nás chránit, abychom nezažili něco:
  • co jsme již prožili a bylo to traumatizující
  • nebo jsme někde od někoho přebrali něco, co nám někdo dostatečně popsal a odůvodnil, abychom si na tom vytvořili vlastní důkaz a vlastní reference pouze v naší hlavě
Toto byly dva hlavní důvody, ale samozřejmě je možné, že někdy ta událost nebyla ani dostatečně traumatizující napoprvé, jen se několikrát opakovala a my s každou opakující se událostí stavíme silnější a mocnější základy našeho vnitřního důkazu.
U fóbií toto vypadá dost podobně, ale většinou se jedná ve skutečnosti o jeden opravdu traumatizující zážitek a proto mnozí zkušení praktici např. NLP dokážou fóbii ostranit např. během deseti minut.
U dlouho trvajícího strachu a vyhýbání se je to trochu složitější, protože takový strach mnohdy člověka tolik neobtěžuje. Možná si spíš neuvědomuje, že ho obírá o mnohé. Řekněme, že se člověk prostě radši bude vyhýbat jisté činnosti a tak nějak se s tím "smíří", že tuto věc již nikdy nebude moci dělat.
Budiž. Vezměme tedy alespoň na zkoušku za své, že strach je tedy něco, co nás vnitřně chrání, abychom znovu nezažili něco, co by pro nás nebylo dobré. Co by nás mohlo nějakým způsobem fyzicky, či psychicky ovlivnit. Tento "program" je uvnitř nás z velice dobrého důvodu, ovšem mnohdy se stává, že jej již nikdy víc nepotřebujeme, ale on ne a ne odejít. Nebo tedy jsme "smíření" s tím, že to nikdy nebudeme dělat.

Rebelka

13. dubna 2013 v 14:49 | E. |  Recenze filmy

Rebelka

Rebelka (v anglickém originále Brave) je americký komediální animovaný film z roku 2012 studia Pixar, režii snímku provedli Mark Andrews a Brenda Champan, která byla i spoluautorkou scénáře. Hudbu složil Patrick Doyle. Snímek získal Zlatý globus a Oscara pro rok 2012 za nejlepší animovaný film.
Děj pohádkově a mysteriózně laděného filmu pojednává o fiktivním rodinném konfliktu, který proběhne mezi královnou-matkou Elinor a její prvorozenou dcerou princeznou Meridou, odehrává se někdy na konci starověku ve Skotsku, v období kdy vznikaly první skotské legendy, báje a pověsti.

Novinové nehty

6. dubna 2013 v 12:37 | E. |  Móda&Trendy
http://img.cz.prg.cmestatic.com/media/images/600x338/Dec2011/914171.jpg?d41d
Viděla jsi někdy novinové nehty? Hezky vypadající design, který si velmi snadno vytvoříš sama. Že to chceš zkusit? Zde máš návod, který by ti měl popsaný look zařídit.
Budeš potřebovat noviny (ne ale z lesklého papíru), jakýkoliv alkohol, podkladový lak a lak světlé barvy - šedivá, růžová, bílá, krémová… Nejlépe ale vypadá šedivá, zaručí ti opravdový novinový vzhled.

Nehty nalakuj podkladovým lakem. Ač se to nezdá, je to důležitý krok. Nehty mnohdy nežloutnou po cigaretě, ale po barevném laku "naplácaném" na holé nehty. Po uschnutí nanes vrstvu barevného laku. Počkej, až opravdu dobře zaschne.

Nastříhej si proužky z novin a do mističky (panáka, hrnečku, víčka) si nalij alkohol. Proužek namoč do etanolu. Přilož ho na nehet a pořádně přimáčkni. Ideální doba aplikace písmenek je, než odříkáš českou abecedu. Déle bych to ale nedoporučovala. Mohla by se ti totiž na nehet obtisknout i vrstvička mokrého papíru, a to nevypadá dobře. Poté noviny sloupni a ihned přetři nehet bezbarvým lakem. Za prvé by ti bez toho písmenka ihned zmizela, za druhé lak vydrží déle.

Podrobný návod najdeš v tomto videu.


Pokud ti na drápkách zůstaly zbytky papíru, aplikuj bezbarvého laku víc. Dá to práci, ale po třech vrstvách by se ti mělo povést mít nehty hladké.

Tímhle způsobem lze vytvořit i komiksové nehtíky, které nevypadají o nic hůř. Stačí jen aplikovat bílý lak a místo novin použít komiksové postavičky. Jediná nevýhoda je, že ještě nikdo nevymyslel, jakým způsobem udělat na nehty taháky. Text je totiž zrcadlový.

To se vyplatí

4. dubna 2013 v 17:52 | E. |  Beauty&Body
Málo námahy, přesto velký účinek - 21 tipů jak hravě dosáhnout více krásy, kondice a také zdraví

2x týdně ryba
Mořský losos, tuňák a spol. zásobují tělo velmi cennou bílkovinou, která dodává sílu svalům. Obsažené omega mastné kyseliny stimulují tvorbu buněk (mj. důležité pro hezkou pleť) a brání zápalům (např. při akné).

5000 kroků za den
Je to minimum pohybu, díky kterému zůstaneš fit a ve formě. Obstarej si nejlépe krokoměr a každý den zvyšuj počet kroků.

7 hodin spánku
Když spíš, tvé tělo jede na plné obrátky, vytváří nové buňky, odbourává škodliviny a regeneruje se. Dopřej mu proto potřebný čas!

30 shybů
...a bříško nemá žádnou šanci! Takhle se to dělá: lehni si na zem, pokrř nohy, ruce založ za hlavu. Záda nech narovnaná a zvedej hlavu a ramena ze země.

30 tahů kartáčem
Je to nejlepší rozjasnění. Také se mu říká kartáčování do lesku! Každodenní důkladné kartáčování vyhladí vrstvu lupů a tvé vlasy budou zářit až ke špičkám!
Tumblr_limtvx46qn1qdpsx9o1_500_large

70% maximálního pulsu
Optimální hodnota, abys při sportu spalovala tuky přiměřeně své postavě. Když budeš mít např. těsně po delším sprintu puls 196, měla bys trénovat v rozpětí cca 140 až 150.

100mg vitaminu C
Obsahuje ho jedno kiwi nebo jedna hrst bobulí. S touhle denní dávkou bude tvůj imunitní systém silný a ve skvělé kondici...

8 skleniček vody
Jednoduše přes den vypij každou hodinu jednu! Je to celkem 1,5 litru, ideální množství pro hladkou, hezkou pleť, pevnou figuru a dobře fungující orgány.

Odstup od fénu 15cm
Blíž k tvým vlasům fén nesmí. Jinak se vlasy vysuší, budou jako sláma a bez lesku.

10 ořechů denně
Vlašské, lískové ořechy, nepražené arašídy... obsahují cenné živiny, které pro tvé tělo a hlavičku znamenají energetický nášup.

8 minut cvičení denně
Střídavě dvakrát 4 minuty. trénink pro břicho a nohy, ramena a zadeček... Zvládneš jej rychle a postačí, aby tvé tělo bylo k nakousnutí.

40 minut pohybu třikrát týdně
Nemusí z tebe být rovnou výkonnostní cyklistka, nebo plavecký zázrak! Počítá se taky badminton v parku, procházka s kamarádkou nebo lehký běh střídaný s chůzí (intervalový jogging) a je to dokonce zdravější než výkonnostní sporty. S pravidlem ,,3x40˝ (na začátku 30 min.) získáš skvělou kondici, pevné křivky a sebevědomí.

30x žvýkat každé sousto
Najdi si čas, vyplatí se! Zažívání se nastartuje hned a ty sníš míň. Zvýšená tvorba slin navíc posílí a chrání tvé zuby.

1x denně
Rčení ,,Jedno jablko denně a doktor k vám nemusí˝ můžeš chápat doslovně. V ovoci jsou obsaženy mj. enzymy, které zabíjejí bakterie.

15x denně smích
Nebo 1 minuta najednou. Vyprodukuje tolik hormonů štěstí jako 45 minut joggingu! Odbourá stres, léčí a posiluje imunitní systém.

5 hrstí ovoce a zeleniny
Sněz banán s műsli k snídani, o přestávku mandarinku, jablko odpoledne a něco ze zeleniny. Tak snadné je jíst zdravě.
Tumblr_llk9j1vdja1qg4wb2o1_500_large

4x do roka stříhat konečky vlasů
Při delších hřívách se v konečcích sotva udrží více hydratace, jsou jemné a lámou se. Pravidelné sestřihnutí je udrží zdravé.

10 minut sluníčka denně
Náš zdroj vytaminu D. Ve spolupráci s UVB paprsky umí tělo tento vitamin vytvořit v kůži mj. pro pevné kosti.

6 gramů tuku denně
Moc důležité! Protože pro tvé tělo je velmi náročné zpracovat vitaminy a antioxidanty (obranná jednotka). Ideální jsou rostlinné oleje (6g = 6 až 7 PL) v salátě, omáčce nebo pro osmahnutí.

30ml tělového mléka
Základní pravidlo pro nanášení krému. S tímhle množstvím (cca 1,5 až 2 PL) je tvá pokožka perfektně hydratovaná. 30 ml je mimochodem taky míra pro 100% ochranu před sluníčkem.

5x denně jídlo
Se třemi jídly a dvěma svačinkami mezi tím budou tvá vnitřní spalovací kamna pracovat optimálně. Polštářky to budou mít těžké.

Kde se vzala Čokoláda

1. dubna 2013 v 19:30 | E. |  Encyklopedie
Tumblr_lt68idijrx1qzkfbpo1_500_large Už jen myšlenka na to jak se ti rozplývá na jazyku kousek tvé oblíbené čokolády je požitek. Ale čokoláda toho umí mnohem víc!

Věděli jste, že kakaovník byl objeven před 3500 lety v Guanaji (Karibik) ? Ale teprve o 3000 let později se tahle rostlinka dostala do Evropy? Ten, kdo ji sem dopravil, byl dobyvatel Hernán Cortés. Slíbil španělskému králi opojné působení po požití této rostliny. Aby se zahnala hořká chuť kakaa, přidával se přírodní cukr, med a vanilka. Ostatně: před 164 lety vznikla v Anglii od J.S. Fry & Sons první tabulka čokolády, a to z plnotučného mléka.
Čokoládová tajemství hvězd:
Například Justin Bieber nemá čokoládu vůbec rád. Spousta lidí to nechápe.
Selena Gomez miluje čokoládový krém s banány.
V kabelce Alicie Keys nikdy nesmí chybět M&M´s.
Katie Holmes zbožňuje švýcarskou čokoládu.
Výrobce čokolády Cadbury předvedl světu Roberta Pattinsona v čokoládě!
Zajímavé:
Dokonce i některé songy opěvují tohle sladké pokušení! Například: ˝Chocolate˝, Sweet Like Chocolate˝ a ˝Choco Choco Latte˝.
V ČR sní člověk průměrně 5kg čokolády ročně!
Nejvyšší spotřeba čokolády je ve Švýcarsku, kde se ročně spotřebuje okolo 10kg čokolády na člověka.
6 Faktů k oblíbenému mlsání:
Akné z čokolády - Čokoláda vážně nezpůsobuje akné, jak se hodně dlouho tvrdilo. Dokázaly to lékařské studie.
Největší tyčinka na světě - 4,410 kilo váží největší čokoládová tyčinka z továrny na sladkosti v Arménii.
Dlouhá trvanlivost - Trvanlivost čokolády je zpravidla jeden rok. Nejlepší je skladovat ji v chladu a suchu.
Požitek pro všechny - Diabetici se nemusejí vzdávat čokolády. Existují totiž speciální dietní čokolády, které chutnají taky víc než výborně!
Čokoláda je vážně zdravá - Už jeden kousek hořké čokolády denně může předcházet zvýšenému tlaku...


This blog was created on 14.3.2013.