My a rodiče: Výběr školy - tvoje nebo jejich rozhodnutí?

20. dubna 2013 v 12:33 | E. |  Tvůj svět

Přihlášky na střední i na vysoké školy už jsou poslané, přijímačky na spadnutí. Kam se vydáš po základce nebo po střední ty? A po pravdě - byla to tvá volba, nebo o tvé budoucnosti rozhodují spíše rodiče?
Vědět v patnácti, když opouštíš základku, nebo čerstvě plnoletá, když odcházíš od maturity, co chceš v životě dělat, je dost složité. Možná máš nějaké oblíbené předměty, zájmy, preference. Jenže co když se za pár let změní?

Zvolit si obor, který půjdeš studovat, a který ti v budoucnu otevře možnosti v profesním životě, by proto mělo být zodpovědné a promyšlené. Rodiče ti v tomto určitě rádi podají pomocnou ruku. Jenže někdy může připomínat spíš pevně sevřenou pěst.
Konflikty mohou nastat zejména tehdy, když si svou budoucnost vysníváš poněkud růžově a lehkovážně a uvažuješ třeba o umělecké kariéře. Většina rodičů víc než mimořádný talent svých potomků vnímá to, že umělecká kariéra je hodně nejistá a přednost by dali něčemu racionálnějšímu.

Tímto samozřejmě neodsuzujeme umělecké obory. I ty ti mohou pomoci k úspěchu a bohatství. A naopak pohořet můžeš i s ekonomickým vzděláním, pokud je absolventů víc, než trh dokáže pojmout.

Studentka

Než začneš dobře míněné rady rodičů i je odsuzovat za to, že nerespektují tvůj názor a rozhodují za tebe, zkus si sama kriticky prověřit obor, který bys chtěla studovat.

1. Získáš tam přínosné znalosti a zkušenosti, které budeš schopna uplatnit v praxi?

2. Posune tě studium někam dál, nebo by pro šanci na uplatnění v oboru bylo lepší něco jiného - například praxe, studium jazyků, zkušenosti ze zahraničí apod.?

3. Vyžaduje-li obor, který chceš studovat, mimořádné nadání, schopnosti nebo talent, máš je skutečně? Dokážeš si třeba zapamatovat důležité právní předpisy, pokud chceš jít na práva? Jsi dost trpělivá, abys mohla dělat například zdravotní sestru? Je potřeba uvažovat racionálně a přiznat si své meze a slabiny.
4. Má tvůj obor smysl? Nacházejí absolventi uplatnění? Jsou dobře placení a společností respektovaní? Pokud ne - vadí ti to?
5. Má škola, na kterou chceš jít, dobré výsledky a renomé?
6. Jak moc náročné bude tvé studium? Dokážeš ho ty nebo tvá rodina finančně utáhnout? Slučuje se s tvými dalšími plány - třeba se svatbou, dítětem apod.?
Budoucnost by ti neměli diktovat rodiče, ale ty bys neměla jejich rady ignorovat. Zkuste dojít kompromisu. Vyslechni je, ale snaž se jim vysvětlit i svá stanoviska. Jde přeci o tvou budoucnost.
Pokud jste kvůli volbě školy ve sporu, zvažte všechny pro a proti. Případně stanovte určité podmínky - třeba co pro to budeš muset udělat (v čem se zlepšit, co se doučit, čeho se vzdát apod.).

Máš s tím vlastní zkušenost? Tvé názory mohou být pro ostatní čtenářky přínosné a cenné.

Jak sis vybrala školu?
Co na to rodiče?
Jak jste našli kompromis?
Pokud jste k němu nedošli, co hodláš dělat?
Záleží ti na tvé budoucnosti? Víš, co chceš?

Krásná.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Pagess Pagess | Web | 20. dubna 2013 v 14:46 | Reagovat

Krásný a bohatý článek a mnoho informací :) souhlasím, že umělecká kariéra, moc nevynese..
Jak sis vybrala školu?
Na burze škol
Co na to rodiče?
Podporovali mě
Jak jste našli kompromis?
...
Pokud jste k němu nedošli, co hodláš dělat?
to netuším :D
Záleží ti na tvé budoucnosti? Víš, co chceš?
Ano záleží, al eještě pevně nevím co chcu :D

2 ~Sally ~Sally | Web | 21. dubna 2013 v 0:09 | Reagovat

super článek :)
Jak sis vybrala školu? - bylo to jednoduché. Ještě jsem přesně nevěděla co bych chtěla v budoucnu dělat a tak jsem šla na gympl.
Co na to rodiče? - ti to tak taky chtěli
Jak jste našli kompromis?
Záleží ti na tvé budoucnosti? Víš, co chceš? - jo to ještě pořádně bohužel nevím :/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama..


This blog was created on 14.3.2013.