Once Upon A Time - O seriálu

O Once Upon a Time

28. září 2013 v 17:09 | - A
Žánr: Drama, Fantasy
Tvůrci: Edward Kitsis, Adam Horowitz
Scenáristi: Edward Kitsis, Adam Horowitz, Andrew Chambliss, Ian Goldberg, Jane Espenson, David H. Goodman, Liz Tigelaar, Daniel T. Thomsen
Hlavní producenti: Edward Kitsis, Adam Horowitz, Steve Perlman, Mark Mylod
Producenti: Kathy Gilroy, Damon Lindelof, Brian Wankum
Editoři: Julie Monroe, Henk Van Eeghen
V hlavních rolích: Ginnfier Goodwin, Jennifer Morrison, Lana Parrilla, Josh Dallas, Jared S. Gilmore, Robert Carlyle, Raphael Sbarge
Hudba: Mark Isham
Země: USA
Datum odvysílání prvního dílu: 23. října 2011
Místa natáčení: Vancouver (Kanada)
Stanice vysílání: ABC
Počet potvrzených sérií: 3
Počet potvrzených dílů: 66

Synopse

V den svatby Sněhurky (Ginnifer Goodwin) a jejího okouzlujícího prince (Joshua Dallas) přichází Zlá Královna (Lana Parrila) a varuje všechny před ohromnou a mocnou kletbou, kterou na ně sama chystá. Po nějakém čase vidíme těhotnou Sněhurku, která navštíví Rampelníka (Robert Carlyle), který jí prozradí věštbu, která říká, že Zlá Královna na ně připravila kletbu, která je z jejich pohádkového světa přenese do světa mnohem horšího, do světa, kde je nečekají žádné šťastné konce. Prozradí jí také, že její nenarozená dcera, Emma, se vrátí, až jí bude 28 a začně finální bitva s Královnou o záchranu pohádkového světa. Na radu Modré Víly, Geppetto (Tony Amendola) a Pinocchio vytvoří skříň z magického stromu. Tato skříň dovolí jedné osobě utéct od zlé kletby. Princ Krasoň chce, aby to byla Sněhurka a jejich nenarozená dcera, kdo kletbě utečou, jenže Sněhurka porodí Emmu o něco dříve, než se očekávalo a skříň je vytvořena pozdě. Když se Emma narodí, udeří Královnina kletba. Krasoň schová Emmu do magické skříně, ale je smrtelně zraněn při boji s Královninými stoupenci. Královna slaví triumf nad Sněhurkou a princem a bere je na "hrozné místo".
V přítomnosti, v Bostonu, žije Emma Swan (Jennifer Morrison) velmi samotářský život jako ručitelka a "lovec lidí". Při oslavě jejích 28. narozenin ji navštíví desetiletý chlapec, který sám o sobě tvrdí, že je její syn Henry (Jared S. Gilmore), kterého Emma dala jako miminko k adopci. Emma s ním nechce mít žádné komplikace a tak souhlasí s tím, že ho odveze k němu domů do Storybrooke ve státě Maine. Po cestě tam jí Henry ukáže pohádkovou knihu, trvajíc na tom, že všechny příběhy jsou pravdivé. Když do Storybrooke dorazí, Henry jí řekne, že všichni lidé žijící v tomto městě, ve Storybrooke, jsou pohádkové postavy zakleté do naší reality, které zapomněli na své pravé identity. Mezi nimi jsou doktor Archie Hopper, kdo je ve skutečnosti Jiminy Cricket, nebo Henryho učitelka Mary Margaret Blanchard, která je ve skutečnosti Emmina matka, Sněhuka. Tvrdí, že čas se ve Storybrooke zastavil a lidé nemají možnost odejít, ale že kletba bude zlomena práve Emmou. Skeptická Emma vrátí Henryho k jeho adoptivní matce, starostce města, jejíž pohádkové alter ego je Zlá Královna. Když Henry od adoptivní matky uteče, Emma se ho vydá hledat a rozhodne se, že ve Storybrooke ještě na nějaký čas zůstane. Tohle rozhodnutí učiní to, že hodiny na věži ve Storybrooke, se poprvé dají do pohybu.

Produkce

Adam Horowitz a Edward Kitsis měli nápad na tento příběh už v roce 2004. V té době psali pro seriál Lost (Ztraceni) a chtěli počkat, až Ztraceni skončí, aby se na seriál mohli zaměřit pořádně a stoprocentně. Na základě pilotu byl seriál vybrán 4. února 2011 stanicí ABC.
V květnu 2011 se Jane Espensos přidala k producentům seriálů a Liz Tigelaar jako "consulting producer". Damon Lindelof byl pro show konzultantem při tvorbě prvního dílu. Kitsis popsal Lindelofa jako jeho a Horowitze "vílu" (v originále godfather), zatímco Horowitz řekl, že "LIndelofovo jméno není v show zmíněné, ale je v DNA show" a že se bude na tvorbě show dále podílet. Dodali také, že Disney jim dovolili použít jejich postavy v seriálu. "Dali nám licenci," řekl Kitsis. "Můžu se mýlit, ale myslím, že to bude poprvé, co uvidíme Sněhurku s mečem v ruce, nebo jako těhulku."
Horowitz i Kitsis později zdůraznili, že seriál se víc zaměří na postavy a nebude obsahovat komplexní a složitý příběh, což bylo původním ohniskem. "Nechceme, aby se z toho stal seriál o mytologii," řekl Kitsis. "Je to o postavách - hlavně o nich."
27. září 2011 udělali producenti pár změn v obsazení. Kristin Bauer van Straten nahradila Paulu Marshall jako Maleficent.

Kritika

Několik kritiků, kteří viděli pilot, ohodnotili seriál velmi pozitivně. Na Metacritic dostal seriál 66 bodů ze 100. Kristin dos Santos z E! označila seriál jako jeden z pěti nejlepších seriálů mezi novinkami sezóny 2011-12. Matthew Gilbert z The Boston Globe dal seriálu C+, tedy 3+, s komentářem: "S dvojkou producentů Lost přichásí love-or-hate seriál. Má působivé ambice a žádá po nás, abychom si představili Sněhurku v podání Goodwin a Parrillinu Zlou Královnu v moderní podobě. Ale vůdcem příběhu je Morrison a příběhy v pozadí - náhodné pohádky - neslibují, že by nás překvapily." V recenzi od St. Louis Post-Dispatch, konkrétněji kritika Gaila Penningtona označil seriál jednu z "Nejvíc slibných show tohoto roku" a nejvíc si slibuje od Jennifer Morrison. Robert Blanco z USA Today umístil show do "top ten" žebříčku a řekl k tomu: "V televizi není nic podobného jako tohle." Mary McNamara z Los Angeles Times porovnávala seriál se seriálem s podobnou tématikou, Grimm, a z jejího porovnání vyšel tento seriál - Once Upon a Time - vítězně. Také skvěle poreferovala o postavě J. Morrison: "Její Emma je předvídatelně cynická a pichlavá - pohádková princezna - ale je prudká a má v sobě dost života na to, aby diváci začali prosit o "ještě trochu víc", než půjdou spát."
Pilot sledovalo 13 milionů diváků a dostal na ratinzích 4.0 od lidí ve věku 18-49. Bylo to nejlépe hodnocené drama a největší debut ABC v posledních pěti letech. Další tři díly měli konstatní ratingy a sledovanost přes 11 milonů diváků.

Vysílání v dalších zemích

Argentina, od 2012
Norsko, od ledna 2012
Mexiko, od rou 2012
Kanada, od 23. října 2011
Turecko, od 9. prosince 2011
Itálie, od 25. prosince 2011
Filipíny, od 9. listopadu 2011
Španělsko, od 12. ledna 2012
Švédsko, od 12. ledna 2012
Portugalsko, od 13. ledna 2012
Austrálie, od roku 2012
Island, od 7. ledna 2012
Brazílie, od roku 2012
Řecko, od roku 2012
Izrael, od roku 2012
Nový Zéland, 2012
Nizozemí, od 22. ledna 2012
původ článku: wikipedie, překlad storybrooke.blog.cz
 
 

Reklama..


This blog was created on 14.3.2013.